İzlence Seçici Kurul Yarışmalar dller Konuklar Basin Arşiv
auge_2
Aktüel
Festival Profili
E-Bülten
Kayıt
Sinemalar
İzlenimler
Destekleyenler
Sponsorlar
Festival Dostlari
Düzeneyenler
festivalteam
İletişim
links
Künye
navi_background
Deutsch
 

Auszeichnungen 2004

Onur Ödülü 2007

Mario Adorf   Bu yılki onur ödülü yaşamı boyunca sinema sanatına ve kültürlerarası diyaloğa verdiği önemli katkılarından dolayı Sayın Mario Adorf'a verilmiştir.
Uzun Metraj Film Yarışması
Seçici Kurulların Kararları
Zeki Demirkubuz  

En iyi film: KADER (Schicksal)
Yönetmen: Zeki Demirkubuz

Seçici Kurulların Kararları:
‘Kader’ çok özel ama aynı zamanda evrensel bir hikayede sade ve utangaç bir erkeğin kendinden fazlasıyla emin, aktif, genç bir kadına tüm ailevi sosyal toplumsal ve zamansal kısıtlamalara rağmen yaşadığı olanak dışı aşkını ve tutkusunu anlatıyor.

‘Kader’ hayat oyununda önemli rol oynayan bu olguyu konvensiyonel ama yoğun, inandırıcı bir şekilde anlatmayı başarıyor.

Jule Böwe  

En iyi kadın oyuncu: Jule Böwe

Seçici Kurulların Kararları:
Yaşamın ayrımında bulunan, kendine kapalı, yalnız bir hayat ve değişme istenci içerisinde genç bir kadın: İşte aslında basit gibi gözüken ama ruhun derinliklerinde can sıkan ayrıntılar, Jule Böwe’yi harekete geçiriyor.

“Tutsak” filminde Jule Böwe suskunun duvarlarını, kendi seçimiyle yarattığı hapishanesinin dünyasını görülür kılıyor: sessizce, acı çekerek ve radikal bir biçimde.

Erkan Can  

En iyi erkek oyuncu: Erkan Can

Seçici Kurulların Kararları:
Basit, geleneksel ve dindar bir adamın bir tarikat tarafından sınav edilmesi. Dünyevi misyoner olarak ortodoks müslüman bir tekke cemiyetinin isteklerini kırılma noktasında bulunan bir toplumda gerçekleştirmenin gerekliliği onu aşılamaz bir kendinden şüphe duymaya ve vicdan hesaplaşmalarına itiyor.

Erkan Can geleneklerin, dinin ve reel yaşamın yarattığı psikolojiyi değişken ve son derece inandırıcı bir şekilde anlatmayı başarıyor.

Reha Erdem  

Seçici kurul yönetmenlik özel ödülü: Reha Erdem:

Seçici Kurulların Kararları:
Yönetmen Reha Erdem „Beş Vakit“ filminde ergenlik cağı sınırında bulunan üç cocuğun yaşamını sade ve şiirsel görüntülerle anlatırken, çok iyi bir denge kuruyor:
ne çocukluk dönemini cennet olarak yüceltiyor ne de çocukluğun büyüsünden ve sihirinden ödün veriyor.

Reha Erdem   Genç Seçici Kurul Ödülü: Beş Vakit
Olabilecek en güzel şekilde kompoze edilmiş bu filmde çocuklar bizleri kendi dünyalarına
götürdüler. Gelenekler ve doğanın kanunları tarafından belirlenen köy hayatının içine.Gerçekten
111 dakika boyunca bu küçük Türk köyünde yaşadık.
Reha Erdem  

Seyirci Ödülü:
Eve Dönüş (Heimkehr)
Yönetmen: Ömer Uğur


Seçici Kurul özel mansiyonları:

Festivalin yarışma filmlerinde profesyonel oyuncuların yanında olağanüstü performans sergileyen çocuk oyuncular mansiyon ödülünü hak ediyorlar. Filmler ve oyuncuların adları:

Reha Erdem’in “Beş Vakit” filminde Ömer, Yakup ve Yıldız rolleriyle Özkan Özen, Ali Bey Kayalı ve Elit İşcan.

Dito Tsintsadze’nin “Büyükelçilikteki Adam” filminde Sashka rolüyle
Marika Giorgobiani ve Birgit Grosskopf’un Prenses filminde rol alan Anna Schichterich

Kısa Film Yarışması

En iyi kısa film Fremd (Yaban) von
Yönetmen: Hakan Savaş Mican

Özel mansiyon:
Security, Yönetmen: Lars Henning
Belgesel Film Yarışması
En iyi belgesel
Mein Vater, der Türke (Benim Babam bir Türk) von
Yönetmen: Marcus Vetter ve Ariane Ricker
Seçici Kurul yönetmenlik özel ödülü::
Mein Tod ist nicht Dein Tod (Benim Ölümüm Senin Ölümün) von
Yönetmen: Lars Barthel
 
Öngören Ödülü
Kadına Ağıt (Requiem für eine Frau) von
Yönetmen: Berrin Balay Tuncer ve Önder Özdem